BÜLTENİMİZE
ÜYE OLUN!

TERMİK SANTRALLER AĞI
 

AKTİVİSTİN ZULASI
 Ten ve Taş kitabının önemli metaforlarından biridir vücut ısısı mevhumu. Roma Uygarlığı kadar Orta Çağ sonrasında da ısı metaforu medeniyetin inşasında kurucu bir rol üstlenmiştir. Son İklim Zirvesi ardından ADA ülkelerinin karşı karşıya kaldığı açmaz ve uygarlığın derinden su alması aynı zamanda yeni bir uygarlığa işaret fişeği yakarken, diğer yandan da tam da bu yıkıcı metaforun Roma Dünyasının kulağına fısıldadığı gibi tarih sahnesinden hiç de öyle kolay kolay çekilmeyecek büyük bir ateş topunun iki kutuplu dünyanın arasında salındığına şahit oluyoruz. 
DEVAMINI OKU
“Biz deniz seviyesinin altında bulunan adalardan geliyoruz. İklim değişikliği için kanıt gözlerimizin önünde. 10-20 sene önce karanın iç kesimlerinde bulunan mezarlıklarımız artık sular altında.” Moala Tokota, Fijili doğa koruma aktivisti
DEVAMINI OKU
Atol diye bir yeryüzü şekli duydunuz mu hiç? Mercan adası da deniyor. Okyanus tabanındaki volkanik aktivite sonucunda, volkanın krater ağzında halka ya da yarım halka şeklinde oluşan adacıklar. 27 yılı aşan ve henüz geçen ay nihayete eren öğrencilik hayatımda coğrafya derslerine hep aşırı ilgili olmama rağmen, benim bu acayip yeryüzü şeklinden haberdar olmam ne yazık ki çok eski değil. Ülkemizde okutulan coğrafya derslerinde, en azından ben ortaokul ve lise öğrencisiyken, öğretildiğini hatırlamıyorum. Ne de olsa dersin adı milli coğrafya. Ülkemizde görülen bir şekil olmadığı için öğrenmedik belki de. Ama mesela Güney Pasifik’te sadece atollerden oluşan küçük ada devletleri var. Adlarını ülkemizde nadiren duyduğumuz Marshall Adaları, Kiribati, Tuvalu gibi ülkeler. (Belki o ülkelerin milli coğrafya derslerinde de peri bacaları, sıra dağlar, nehirler vesaire öğretilmiyordur, kim bilir?).
DEVAMINI OKU
Takvimler 16 Kasım 2017’yi gösterdiğinde o sıralarda Bonn’da düzenlenmekte olan iklim zirvesindeki üst düzey devlet yöneticileri segmentinde AOSIS (hayır, 90’larda Madchester’tan doğan müzik grubu OASIS değil) sahne alıyordu. Küçük Ada Devletleri İttifakı veya nam-ı diğer AOSIS temsilcisi konuşmasının daha başında iklim krizinin tüm şiddeti ile yaşandığı 2017 yılının sonundaki iklim zirvesine bir Pasifik ada devleti olan Fiji’nin başkanlık etmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Belki bu sayede yüzleştikleri gerçekliği tüm dünyanın daha iyi anlamasını umduklarını paylaştı. Pasifik adalarının bir geleneği olan hikâye anlatıcılığı ve samimi diyalog unsurlarına vurgu yapan temsilci içinde bulunduğumuz zaman diliminde Pasifik adaları başta olmak üzere Karayipler’den Hint Okyanusu’na tüm ada halklarının anlattıklarının her zamankinden daha önemli olduğunu söylerken “vinaka vaka levu (çok teşekkürler) ancak bu olanlar hiç de adil değil” feryadını da dillendirdi.
DEVAMINI OKU
Bonn müzakereleri, büyük bir BM iklim konferansı için alışılmadık bir şekilde, geç saatlere kadar süren pazarlıklarla sona ermedi. Çeşitli taahhütler ve sözler şeklindeki ilerleme en iyi, yavaş ve istikrarlı olarak tanımlanabilir.
DEVAMINI OKU
İklim değişikliği gün geçtikçe belirgin hale gelen bir kriz fakat iklim zirvesi eski bilindik müzakere kalıplarına sıkışmış vaziyette; ileriye doğru küçük adımlar,gizlenen gerçekler ve ertelenmiş kararlar.
DEVAMINI OKU
İZDEMİR Enerji Santrali II 2. Ünite ÇED olumlu kararı iptali davası[1] geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. İZDEMİR Enerji Santrali II 2. Ünite ÇED olumlu kararı mahkeme kararı ile iptal edildi.[2] İZDEMİR Enerji Santrali II 2. Ünite ÇED olumlu kararının iptali hukuken bir sürpriz değildi. Yer seçiminin yanlış olduğu proje sürecinin başından beri yinelenmiş ve bu durum İZDEMİR Enerji Santrali II 1. Ünite ÇED olumlu kararının mahkeme kararıyla da tescillenmişti.[3] Gel gör ki bu karara ve itirazlara rağmen 2. Ünite ÇED olumlu kararı iptali dava süreci bir buçuk sene kadar sürmüştü.
DEVAMINI OKU
ÇED süreçleri, termik santral karşıtı mücadeleler, politik demeçler ve yargı süreçleri başlıklarında, termik santral gündemine ilişkin Kasım ayında yayınlanan haberleri derledik.
DEVAMINI OKU